czwartek, 23 kwietnia 2020

Światowy Dzień KsiążkiŚwiatowy Dzień Książki
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Ma na celu promocję czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. 23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie… ale przede wszystkim, czytelnicy. To największe wydarzenie tego typu na świecie, obchodzone tego samego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie. Przypomina nam również o tym, że nie wszyscy mają swobodny dostęp do książek a zatem i do nauki.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel . Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii– świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Prawda, że świetny pomysł.
W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku. Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, a także obdarowywania się książkami. Księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży.Mam dla Ciebie kilka zagadek - na pewno poradzisz sobie z nimi znakomicie. 

1. Jej czerwony płaszczyk widać już z daleka. Gdy przez las idzie, wilk już na nią czeka.

2. Tego chłopca i dziewczynkę z bajki pamiętacie. Sprytem wiedźmę przechytrzyli w piernikowej chacie.

3. Jak inne zwierzęta cztery łapy ma, lecz tylko na tylnych buty ma dwa. Choć czasem mruczy, to myszy nie goni, kapelusz z piórkiem ma na swej skroni.

4. W łupince orzecha wygodnie sypiała, w pyłku kwiatowym co dzień się kąpała. A choć najmniejszą dziewczynką była, od dużych kłopotów się nie ochroniła.

5. Był bajkowym pajacykiem co miał ludzki głos, lecz gdy głosem tym nakłamał rósł mu nos.A może stworzysz własną zakładkę do książki? Polecam Ci film instruktażowy 


A może sprawdzisz swoją wiedzę z książek, które przeczytałeś? 


https://www.youtube.com/watch?v=EWndJVbTQjo&feature=emb_title 


                                          

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza